"Salon Odrzuconych"

I wystawa tkaniny artystycznej z cyklu "Tkanina w Muzeum" kwiecień-maj 2022

Polska tkanina artystyczna od lat cieszy się zasłużoną popularnością. Mamy wielu renomowanych artystów w tej dziedzinie. Na Trzecie Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu w 2021 roku, zatytułowane „Przyszłość Wolności”, zgłoszono aż 450 prac, z czego tylko 10% zostało zaprezentowane. Organizatorzy sami przyznali, że wiele bardzo dobrych prac nie znalazło się na – kończącej biennale – wystawie. Na naszej wystawie zaprezentowaliśmy kilkanaście z nich – stąd tytuł ekspozycji “Salon Odrzuconych”. Uznaliśmy, że są one warte pokazania i konfrontacji z opiniami widzów. Przygotowanie tkaniny artystycznej  jest pracochłonne, zaś temat „Przyszłość Wolności” jest tak ciekawy, inspirujący i ważny, że postanowiliśmy pokazać nasze przemyślenia i ich materialne efekty. Prezentowane tkaniny były bardzo zróżnicowane pod względem formy i przesłania, bo na tym przecież polega wolność.

Prace powstawały w latach 2019-2021.W kwietniu 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, nie tylko nie zdezaktualizowały się, ale nabrały nowych znaczeń.

Autorzy: Maria Jełowicka; Ewa Kamińska; Joanna Lohn-Zając; Ewa Łukiewska; Joanna Pasynkiewicz, Katarzyna Szymańska; Jolanta Wdowczyk; Magdalena i Marek Englisz.

Wystawa prezentowana była w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Wernisaż wystawy, Stawisko kwiecień 2022
Scroll to Top